E-Fatura Nedir?

Türkiye’de 397 sıra no.lu VUK tebliğine ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e-fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir.

Diğer bir tanımla elektronik faturalama olarak da ifade edebileceğimiz e-fatura, tanımlanan standart kâğıt fatura ile tamamen aynı hukuki niteliklere sahip olan, oluşturma, gönderme, saklama ve ibraz gibi adımların tamamının elektronik ortamda gerçekleştirildiği faturalama şeklidir.

Kimler E-Fatura Kullanmalıdır.

20 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 454 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile E-Defter ve E-Fatura uygulamalarının kapsamı genişletilmiştir. Buna göre daha önceden zorunluluk getirilmiş olan mükelleflere ilave olarak;

A. 2014 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflere,

B. Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (I) sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) lisans alan mükelleflere, (Bayilik lisansı olanlar, münhasıran bu lisansa sahip olmaları nedeniyle bu bent kapsamında değerlendirilmeyecektir.)

C. Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükelleflere,elektronik defter tutma ve elektronik fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirilmiştir.

Yukarıdaki (a) bendinde sayılan şartı;
– 2014 hesap döneminde sağlayan mükellefler 1 Ocak 2016 tarihinden,
– 2015 veya müteakip hesap dönemlerinde sağlayan mükellefler ise ilgili hesap dönemine ilişkin gelir/kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği tarihi takip eden hesap döneminin başından,
(b) ve (c) bentlerinde sayılanlardan;
– 20 Haziran 2015 tarihinden önce lisans alan veya mükellefiyet tesis ettirenler 1 Ocak 2016 tarihinden,
– 20 Haziran 2015 tarihinden sonra lisans alan veya mükellefiyet tesis ettirenler ise lisans aldıkları ya da mükellefiyet tesis ettirdikleri tarihi izleyen hesap döneminin başından,itibaren elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına geçmek zorundadırlar.

E-Fatura ile ilgili yayınlanan tüm tebliğlere http://www.efatura.gov.tr/efaturamevzuat.html adresinden ulaşılabilmektedir.

Müşterilerimizin Yapması Gerekenler Nelerdir?

1-) E-Fatura uygulamasına internet aracılığı ile başvuru yapacak mükellefler gerçek kişi ise öncelikle elektronik imza diğer adıyla Nitelikli Elektronik Sertifika (Nes), tüzel kişi ise mali mühür sertifikasını almaları gerekmektedir. 

Elektronik İmza (Nitelikli Elektronik Sertifika) alımı için aşağıdaki yöntem izlenmektedir:

www.kamusm.gov.tr/basvurular/nes/ adresindeki süreçler takip edilerek başvuru gerçekleştirilmelidir.
* Elektronik İmza (Nitelikli Elektronik Sertifika) alımı için gerekli ücret bilgilerine ;
www.kamusm.gov.tr/urunler/nitelikli_elektronik_sertifika/fiyatlandirma.jsp linkinden ulaşabilirsiniz.
* Elektronik İmza (Nitelikli Elektronik Sertifika) geldikten sonra izlenecek yollar için ;
www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim linkini ziyaret edebilirsiniz.

Mali Mühür Sertifikası alımı için aşağıdaki yöntem izlenmektedir:

mm.kamusm.gov.tr adresinden SÜREÇLER bölümüne giriş yapılır. Buradaki süreçler takip edilerek başvuru gerçekleştirilmelidir.
* Mali Mühür Sertifikası ücretlerine mm.kamusm.gov.tr/fiyatlandirma linkinden ulaşabilirsiniz. 
* Mali Mühür Sertifikası geldikten sonra, izlenecek yollar için mm.kamusm.gov.tr/surecler/aldim_ne_yapmaliyim/linkine başvurabilirsiniz.

2-) Elektronik İmza veya Mali Mühürü alan mükelleflerimiz E-Fatura başvurusu içinwww.efatura.gov.tr/efaturabasvuru.html adresinden “Elektronik Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız” bölümüne giriş yapılır ve ilgili alanlar doldurularak kayıt işlemi tamamlanır.
E-Fatura uygulamasına Elektronik Başvuru ile ilgili rehber ve kılavuza www.efatura.gov.tr/dosyalar/efaturabasvuru/linkinden ulaşabilirsiniz.

Mali mühür, e-Faturanın veri bütünlüğünün sağlanması ile kaynağının inkar edilmezliğini garanti altına alır. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı TÜBİTAK tarafından, tüzel kişiler ile kurum, kuruluş ve işletmelere elektronik sertifika sağlama hizmeti vermek üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Kamu Sertifikasyon Merkezi kurulmuş ve işletilmektedir.

Nedir Bu E-Dönüşüm?

E-Fatura, E-Arşiv ve E-Defter Geçiş Süreçleri Devam Ediyor.

Akınsoft Programlarını kullanan firmalar E-Dönüşüm avantajlarından ücretsiz yararlanıyorlar..

Akınsoft, Müşterilerinin  E-Fatura geçiş süreçlerini sıkıntısız bir şekilde tamamlayabilmeleri için kolay bir alt yapı sistemi tasarlamıştır.

Mali Mühre sahip olan müşterilerimizin lisanslarına E-Fatura modülü ÜCRETSİZ olarak eklenmektedir. Yıllık fatura kesim adetlerine göre kontörlerini alan müşterilerimiz Wolvox programından problemsiz bir şekilde E-Fatura, E-Arşiv gönderilerini gerçekleştirmektedirler.

Sektördeki en iyi Entegratörler arasında yer alan Digital Planet ve EDM ile E-Fatura işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Wolvox ERPÜcretsiz Demo

E-Fatura uyumu bulunan AKINSOFT WOLVOX 8 programı işlemleri, özel entegratör olarak çalıştığı  Digital Planet ve Edm Bilişim aracılığı ile sağlanmaktadır

0
Yıllık Deneyim
0
den fazla mutlu müşteri
0
+ Çözüm Ortağı

İşletmemi E-Faturaya Nasıl Geçirebilirim ?

 • 1. E-Faturaya Kimler Geçebilir?

  E-faturaya geçmek için hiçbir ciro şartı yok. Büyük ya da küçük, hatta yeni kurulmuş ve hiç fatura kesmemiş bir işletme bile e-fatura kullanabilir. Hızlı ve kolay fatura kesip göndermek için ne zaman isterseniz e-faturaya geçebilirsiniz.

 • 2. E-Faturaya Nasıl Geçebilirim?

  Mali mühür almak için GİB‘e başvuru yapmanız ve ücretini ödeyerek mali mühür siparişi vermeniz yeterli. GİB de verdiğiniz siparişin ardından birkaç günde size mali mührünüzü gönderiyor.  Mali Mühür Başvurusunu Buradan Yapabilirsiniz.

 • 3. Mali Mühür Geldi. Şimdi Ne Yapmalıyım?

  Mali Mühür elinize ulaştıktan sonra Buradan mali mühür online sertifika işlemlerine tıklanarak ilgili yönergeleri izleyin ve mali beratınızı onaylayın.

 • 4. Akınsoft E-Fatura Sözleşmesini Onaylayın.

  Akınsoft programlarını kullanan müşterilerimiz  E-Fatura modülünden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Müşteri Temsilcimizi arayıp (242) 317 0 555 E-faturaya geçmek istediğinizi belirtin.

 • 5. E-Fatura Entegrasyonu

  Sözleşmeniz onaylanır onaylanmaz mail hesabınıza portal şifreleriniz gönderilecek. Şifreleriniz gelir gelmez  ilgili alana portal şifrelerini girmeniz yeterlidir. Antalya Bölge Müdürlüğümüz sizlere memnuniyetle destek vereceklerdir.

 • 6. Tebrikler. Artık E-Fatura Kullanıcısısınız.

  İşlemler bu kadar basit. Artık E-Faturanızı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz faturaları işaretleyip “E-Fatura Gönder” butonuna bastığınızda faturalarınız portal üzerinden otomatik olarak gönderilecektir.

Başer Bilişim Teknolojileri

1. Akınsoft Antalya Bölge Müdürlüğü

Her Projemiz Bir Başarı Hikayesi.